Nano Diamond Bant
 
 

Nano Diamond Bant

:220,00 TL
Sipariş Notu
 
Adet
 
Yükleniyor...

      

 

 

 

NANO DIAMOND BANT

 

Nano Diamond Teknolojisi İle Güney Kore'de Üretilmektedir.

 

 Adaptogens Teknolojisi ile aşılanmış mikro katmanları; içinde barındırdığı güçlü mineral ve bitkisel maddelerden elde edilen doğal karışımı sayesinde kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrıları yatıştırıcı ısı müdahalesi ile süratle yok eder. Anti kanserojendir. Gerginliği azaltır, enerji verir ve cinsel hayatı destekler, düzenli uyku alışkanlığı edindirir, anti depresan kullanımına olan ihtiyacı yok eder, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut dengesini sağlar, sağlıklı hücre üretimini artırır, kalp damar sistemini destekler ve korur. Konsantrasyonu artırır, beyin gelişiminde önemli ölçüde rol oynar, uygulanan bölgedeki kasın fasyasına etki ederek kan birikimi ve ödem oluşumunu engelleyecek inhibitörleri harekete geçirir, vücut sıvı akışını düzenler. Bronşit, astım, kalp ritim bozukluğu,cilt rahatsızlıkları, tümör oluşumu, damar sertliği, yüksek ve düşük tansiyon rahatsızlıklarında etkilidir. Bel fıtığı, düşük ayak, diz kapağı kayması, kalça ve diz bölgesi kırıkları, sinir yaralanmaları, tendon yaralanmaları, halsizlik ve tendinit gibi bir çok rahatsızlık için kulanılmaktadır.

 

Nano Diamonds

Kırmızı Kore Ginsengi

Üzüm Çekirdeği Yağı

St John's Wort (Sarı Kantaron Otu)

Turmeric

Organik Germenyum

Silver Lons

Capsaicin

Vitamin E

Saponin

 

“NANO DİAMOND BAND” ın, KULLANIM ŞEKLİ;

Ürünü kullanacağımız alanı temiz olmasına dikkat ediniz.Kuru ve tüylerden arınmış olmalıdır.“Nano Diamond Band” ilaç değildir.Ürünümüz %100 doğal bitkisel ürün olup, kimyasal içermez.Tamamen bitki özleri ve minerallerden Nano Diamond teknoloji ile üretilmiştir. Bu sebeple iyileştirici  özelliğinden ziyade, rahatlatıcı etkisi vardır. Kullanımda yapışma süresi 48 saat ile sınırlıdır. Hassas ciltlerde kaşıntı ve kızarıklık yapabilir. Böyle bir durumda doktorunuza müraccaat edin. 
 
Tedavisinde Yardımcı Olduğu Rahatsızlıklar Haftalık kullanım Aç / Tok Adet / Öğün İlave Kullanım
Kilo Fazlası Olanlar 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina
Kilo Eksiği Olanlar 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina
Formda Kalmak 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak L-Carnite
Yorgunluk, Halsizlik 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spi./Chlorella/L-Carnitine
Stres 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Sporcular 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak L-Carnite
Saç Dökülmesi 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Şampuan/Sabun
Sivilcelerde 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Maske + Spirulina
Alerji Durumları 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina
Kansızlık 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Kanser 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Diyabet 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Kolesterol 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Vejeteryanlar 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Katarak 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Peptik Ülser 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Radyasyona Maruz Kalma 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina
Kronik Hepatit 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina
Beyaz Kan Hücre Kaybı 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Yaşlılık Hastalıkları 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Sağlıklı Hücre yenilenmesi 1./2./3. Aç/Tok 1/2/3 şer yaprak Spirulina/Chlorella
Çocuklarda 1./2./3. Aç/Tok 1 şer yaprak Spirulina
 

Migren Ağrısında: Bantın kırılan yeri makas kullanmadan ikiye bölünür şakaklara yapıştırılır.geri kalan kısmı boyun köküne yapıştırılır.

Boyun Fıtığı: Bant iki kürek kemikleri arasına yapıştırılır ve en az 48 saat kalması sağlanır

Bel Fıtığında: L1-L2-L3 alanlarında fıtıklaşma varsa kuyruk sokumundan itibaren dikey olarak bant yapıştırılır ve 48 saat kalması sağlanır

Siyatik Ağrısında: Sağ yada sol kalça üzerine yapıştırılır ve en az 48 saat kalması sağlanır

Diz Eklemlerindeki Ağrılarda: Diz kapağı alt kısmına yada üst kısmına yapıştırılır ve bu bölgeler hareketli olduğundan dolayı bant yapıştırıldıktan sonra düşmemesi için tedbir almak gerekir,en az 48 saat kalması sağlanmalıdır.

Kas Ağrılarında: Ağrılı olan bölge üzerine yapıştırılır ve 48 saat kalması sağlanır.

Topuk Dikeni: Ayak boşluğuna yapıştırılır ve 48 saat kalması sağlanır.

Kilo Kontrolünde: Sağ kol pazuya dışa gelecek şekilde yapıştırılır ve günlük en az 2 litre su içmesi önerilir.

Genel Enerji İçin: Sağ omuza yapıştırılır ve 48 saat kalması sağlanır.

Afrodizyak Olarak: Erkeklerde testislere yakın baldır iç kısmına yapıştırılır bayanlarda kasık bölgesine yapıştırılır.

Adet Ağrıları: Kasık bölgesine yapıştırılır.

Sperm Azlığında: Kasık bölgesine yapıştırılır.

 
Nanoteknoloji Nedir?
 
Nanoteknoloji; atomların ve moleküllerin en küçük birimlerini ifade etmek ve maddeyi atomik boyutu ile kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır. Atom üstüne atom koyarak yeni maddeler oluşturmayı ve mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içermektedir. Eğer doğadaki atomik dizilim taklit edilebilir ya da kopyalanabilirse atomlar hareket ettirilebilir ve böylece birçok farklı madde oluşumu sağlanabilir… Bu düşünce günümüzde nanoteknolojiye olan ilgiyi artırmakla beraber bu alandaki çalışmaları da hızlandırmıştır. Birçok dalda mevcut sınırlar kaldırılabilir ve kömür gibi bir maddenin molekülleri değiştirilerek elmas elde edilebilir.

 

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır?
 

Nanoteknolojinin alanı oldukça geniştir ve genişlemektedir. Günümüzde fizik, kimya, biyoloji,bilgisayar,malzeme bilimi,elektronik gibi alanlarda kullanımının yanında, tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkan sağlamaya başlamıştır.Gelişmekte olan bir teknolojidir,kısıtlı sayıda uygulamaları olsa da gelecek adına çok daha geniş yelpazelere yayılacağı ortadadır .

Bu teknolojiyle üretilebilecek birçok mikroskobik aygıtlar belki de damarlarımızda dolaşacak ve birer uzman gibi tedavi sağlayacaklardır. Nano boyuta sahip yapıların fiziksel özelliklerini anlaşılması ile yeni bir nanoskopik dünya ile bir köprü kurulabilir.
Nanomateryallerin üretimi ile birlikte çok daha dayanıklı ulaşım araçları ve kirlenmeyen, paslanmayan eşyalar;hatta kendi kendini temizleyen giysiler üretilebilecektir.

Gelecekte en büyük sorunlardan biri olacak olan kullanılabilir su kaynakları da, bu teknoloji ile kendisini yenileyebilecektir. Belki de yakın bir tarihte insan vücudunda çalışabilecek biyolojik ve farmokolojik bilgisayarlar bu şekilde üretilebilir. Nanoteknoloji için, çağımızın anahtar teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz.

Nanoteknolojinin Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Şu bir gerçek ki nanteknoloji gelecekte insanlığın kökten değişimlere hazırlıklı olması gerektiğini şimdiden birçok uygulaması ile göstermektedir. Herkesin kendi bilgisayarını ürettiği ve emirler verdiği sistemler düşleyelim. Atomların sonsuz kere tekrar tekrar dönüştürülebilir olması ile birlikte sermayeler, para birimleri, ticaret hayatı ne şekilde şekillenir;bunlar da merak konusudur.Bilim adamlarının hayal ve bilgi dünyasına açık birçok yenilikle, belki de doğada taklit edilemeyen hiçbir şey kalmayacak.Maddelerin nano dünyalarının makro dünyalarından farklı olduğunu düşündüğümüzde kimyasal birçok reaksiyonun da açığa çıkma olasılığı doğmuş olacaktır.

 

Nanoteknolojinin Yararları Nelerdir?Daha az maliyet ve daha fazla üretim sağlanılabilir. Yaşam kalitesinin artmasında önemli bir etkendir. Daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunar. Zaman ve maliyet kaybı en az seviyelere düşebilir

 

(Vitis vinifera) Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm (Vitis vinifera), antioksidan etkisi olan bir bitkidir. Kötü kolesterolü azaltan ve damar sertliğine karşı yararlı olan reservatrol taze beyaz üzümün kabuklarında yüksek oranda bulunur. Kronik yorgunluğa karşı haftada birkaç kez tüketilecek taze beyaz üzüm suyu bu konuda rahatlatıcıdır. Siyah üzüm çekirdeği ve kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirir. Üzüm çekirdeği ve üzüm suyu kansere yönelik koruma sağlar. Kanın temizlemesi ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayıcı özelliktedir. Taze beyaz üzüm, bilinen meyveler arasında en güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltıcı özelliğiyle alerjiyi önleyici etkiye sahiptir. Yapılan bazı araştırmalarda üzüm çekirdeğinin antimikrobiyal etki gösterdiği tespit edilmiştir. Yorgunluk ve konsantrasyon zayıflıkları gibi durumlara karşı üzüm suyu içilebilir. Üzüm çekirdeğindeki ''Oligomeric Proanthocyanidin'' adlı madde kalp-damar sağlığı için faydalıdır. Beyin hücrelerini zinde tutması bir diğer üzüm faydası olarak belirtilebilir. Üzüm ve üzüm suyu tüketiminin kolon kanserine yakalanma olasılığını yüzde 50 oranında azalttığı belirtilmektedir. Taze beyaz üzüm kürü kalp ritim bozukluğuna yönelik önleyici etki taşır. Üzüm çekirdeği yaşlanma ve hastalık nedeniyle zayıflayan kan damarı duvarlarını güçlendirir. Üzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır. Üzüm çekirdeğinin varis tedavisine yardımcı olabileceği yapılan araştırmalarda görülmüştür. Halsizlik ve kansızlık gibi sorunlarda yardımcı olması üzümün yararları arasındadır. Yemeklerden sonra yenilen taze beyaz üzüm sindirimi kolaylaştırır. Üzümün çekirdeği ve kabuğundan elde edilen üzüm ekstresi de besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Üzüm kozmetik ürünlerinde de yer almaktadır. Üzüm özü içeren yüz ve vücut kremleri cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gereklidir.

·         Ginsengin Faydaları

Ginseng strese karşı faydalıdır, yani stres gidericidir. Ginseng in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.Ayrıca Ginseng...

Ginseng strese karşı faydalıdır, yani stres gidericidir. Ginseng in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.Ayrıca Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırır. 

Özellikle sporcular için fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı arttırır.Ginseng antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Ginsengin faydaları arasında kolesterol düşürücü özelliğini de saymak gerekir.Ginseng cinsel gücü arttırır.

Ginseng in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir.

 

 

Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir. Ginsengin tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı, hatta durdurduğu rivayet edilir.

Ginseng anemiye iyi gelir.Ginseng in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.Panax Ginseng in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu eski Çin kaynakları yazmaktadır. Ginseng aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir.Ginseng güçlü bir genel takviyedir Beden üzerindeki etkileri lokal değildir ve böylelikle ginsengin yararlarından biri bütün vücudu kuvvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı olmasıdır. Adaptojen insan sağlığı üzerinde ginsengin düzenleyici etkisini izah etmekte kullanılan terimdir Ancak, hızlı bir şekilde tamirden ziyade zaman içinde yavaşça etki eder Tam sonuçlarını görmek için birkaç ay kullanmanız gerekir Ginsengin diğer kullanımları pek çoktur.

Ginseng bütün vücut için toniktir Vücudun zayıflıklarla mücadelesine yardımcı olur, enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırır. Bu bitki adrenal çalışmayı destekler ve dolayısıyla zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı hastalıkları azaltmada çok etkilidir Şayet kronik anksiyeteden, yorgunluktan rahatsızsanız veya sıkca stresli koşullara maruzsanız, ginseng baş etme kapasitenizi iyileştirebilir ve dayanıklılık ve gücünüzü artırabilir. Konsantrasyon eksikliğini gidermek için iyi bir yardımcıdır Strese karşı dayanıklılığı artırırBuna ilaveten, ginseng antioksidandır ve vücutta bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemi iyileştiricidirKolesterolü azaltıcı etkisi vardır Karaciğeri toksinlerden temizler Tümör gelişimini engellediği yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir Ayrıca radyoterapinin yan etkilerini azaltır. Ginsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır

Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürdüğü için yardımcı olur. Ginseng cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa neden olmuştur

·          

·          

·         Kırmızı Ginseng Faydaları

SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ FAYDALARI

- Merkezi sinir sistemini etkileyerek beyin aktivesini arttırır
- Hafıza zayıflığını, dalgınlığı, düşünce ve konsantrasyon güçlüklerini önler
- Bitkinlik, yorgunluk, uykusuzluk ve huzursuzluk hallerini düzenler
- Vücudu canlandırıp zindelik verir
- Zihni ve akli fonksiyonları geliştirir, sinir bozuklukları ve depresyonlara karşı korur
- Organizmanın doğal savunma mekanizmasını ve dayanıklılığını arttırır
- Genel fiziksel ve zihinsel iktidar ve kabiliyetleri arttırır
- İstemlerimiz dışında çalışan sinir sisteminin salgılarını düzenleyip dengeli bir şekilde işlenmesini sağlar
- Alkol ve diğer uyuşturucalara karşı merkezi sinir sistemini korur
- Özellikle yaşlı kişilerde sık rastlanan ruhsal ve psikolojik çöküntüleri giderir
- Modern şehir hayatının her yaştaki insana verdiği stres ve sinir gerilimlerinde dayanıklılığı arttırır
- Yaşlanmayla ortaya çıkan halsizlik, kuvvetsizlik ve güçsüzlüğü önler
- Gençlik ve zindeliği koruyarak, sağlıklı, uzun bir hayat sürmeyi sağlar
- Yaşlanmayla birlikte gelen beyin hücrelerinin yitimini en aza indirir ve buna bağlı olarak hatırlama ve öğrenme yeteneğini arttırır
- Sinirsel bulantı ve öğürmeleri önler

KARDIO VASKÜLER ( KALP-DAMAR ) SİSTEM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

- Kalp ve damar sistemi üzerinde regülatör ( düzenleyici ) görev yapar
- Kalp kasının kasılabilme kuvvet ve yeteneğini arttırır- Kalp damarlarını kuvvetlendirir, kalp atım hızını ve volümünü ayarlar
- Arterioscleros ( Damar sertliği ) ve kan basıncı düzensizliklerini  önler ( Hiper ve hipo tansiyonu düzenler )
- Kişisel özelliklere bağlı olarak yüksek kan basıncını (Hipertansiyon) düşürür
- Düşük olan kan basıncı (Hipotansiyon) güçlendirici tonik ve kan yapıcı özellikleriyle regüle ederek yükseltir
- Düzenli bir si dolaşım sağlayarak anevrizma (atardamar duvarlarında şişkinlik), varis (toplardamarlarda kan birikmesi), hemeroid (basur) ve diğer dolaşım sistemi hastalıklarını önlemede yardımcı olur


ENDOKRİN SİSTEM ÜZERİNDE ETKİLERİ ( İÇ SALGI BEZLERİ )

- İç salgı bezlerinin fonksiyonlarını düzeltip bunlara bağlı hastalıkların tedavisinde yardımcı olur
- Kendiside insülin gibi görev yaparak diabetli (kan şekeri yüksek) hastaların kanında glikoz düzeyini normal sınırlarda tutar
- Diabete bağlı komplikasyonların oluşmamasına ve oluşanlarında giderilmesinde yardımcı olur
- Karaciğer üzerine etki ederek karbonhidrat metabolizmasını düzenler
- Dalak ve diğer kan yapıcı organlar üzerine etki ederek kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur
- Anemi (kansızlık) ve buna bağlı şikayetlerine şifa verir
- Organizmada protein sentezini uyarır
- Karaciğer fonksiyonlarını düzelterek, karaciğer yetmezliklerine şifa verir
- Ter, idrar, süt ve diğer salgıların atılımını arttırır
- Böbrek yetmezliklerinde iyileştirici etkisi vardır
- Diüretik (İdrar fazlalalaştırıcı) etkisi ile böbreklerde fazla su atılımını sağlar ve idrardaki asit miktarını normale düşürür
- Adrenal kordeksine (böbrek üstü bezi) etki ederek kortizo ve epinefrin benzeri bir salgı ile organizmanın savunma mekanizmasını kuvvetlendirir
- Kandaki kolesterol (iç yağ) oranını düşürür, dolaşım sistemini düzenler
- Organizmada hormon salgılanımını düzenler
- Erkek ve kadında cinsel soğukluğu önler, doğurganlığı arttırır, gençlik ve zindelik verir
- Kan tablosundaki bozuklukları düzeltici etkisi vardır. İç ve dış kanamaların durdurulmasına yardımcı olur

DİĞER SİSTEMLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

- Gastro-İntestinal sistem (mide-barsak sistemi) üzerinde de regülatör görevleri (düzenleyici) vardır
- Mide salgılarını düzenleyip, hazımsızlığı giderir, iştah açar
- İshal, kabızlık, mide ve barsak iltihapları gibi sindirim sistemi hastalıklarına şifa verir
- Zehirlenme ve iltihaplanmada toksinleri etkisiz kılar
- Dermatozlarda (deri iltihaplanmaları) ve diğer deri hastalıklarında başarılı sonuçlar verir- Sivilce ve çıbanları geçme ve çıkmamasına yardımcı olur
- Özellikle yaşlılarda geç iyileşen yara ve iltihapların çabuk iyileşmesini sağlar
- Doğum sonrası kadınların bakımında ve hastalıkların iyileşme dönemlerindeki halsizliklerin çabuk geçmesini sağlar
- Ağır fiziki çalışmalar (sporcular, ağır işçiler vb.) ve uzun süreli zihinsel çalışmalar sonucu görülen zayıflık, takaatsizlik ve isteksizliği giderir
- Humma hastalığına karşı vücudun direncini arttırır
- Bronşit, astım ve alerjide başarılı sonuçlar verir, organizmayı zararlı dış etkilerden korur
- Tüberkülozun tedavisi sırasında ve sonrasında güçlendirici olarak yardımı dokunur- Geçmişte cüzzam ve çiçek hastalığının tedavisinde bile yaygın bir şekilde kullanıldığı bildirilmektedir
- Uzay çalışmaları sırasında astronotlara, protein gereksinimlerini karşılamaları, dirençlerinin kırılmaması ve radyasyona karşı korunabilmeleri için bol miktarda Kırmızı Ginseng ürünleri verilmektedir- Sporcuların fiziksel etkinliklerini gerektiği yer ve zamanda kullanabilmeleri için müsabakalardan önce ve sonra Kırmızı Ginseng kürü yapmaları tavsiye edilmektedir
- Gelişim bozukluğu gösteren çocuklara ve ameliyat sonrası hastalara, hücre ve doku yenileyici özelliği nedeniyle verilmesi yararlıdır
- Gut ve Romatizma hastalıklarında şifa verir, dolaşım yetersizliğinin neden olduğu el ve ayak şişmelerinin, sinirsel bulantı, arthritis, çiçek hastalığı, ülser, doğum sonrası zayıflıklarında şifa verici etkisi vardır.

St.John’s Wort nedir?

Zayıf bir antidepresan (Serotonin Geri Alım Engelleyicisi – SSRI) olduğu bilinen ABD’de çok yaygın olarak  reçetesiz satılan St.John’s Wort maddesi 'dir.

Endikasyonlar :

§  Amerikan Federal İlaç ve Gıda Denetleyicisi (FDA) tarafından onaylı bir endikasyonu yoktur.

Mekanizma:

§  Net olarak belli değildir. Zayıf bir Serotonin geri alım engelleyici olduğu düşünülmektedir.

Dosing:

§  Sıklıkla kullanılan doz :  300 mg günde üç defa

Etkinliğine dair kanıt:

§  Major Depression: Etkinliğini destekleyen yaklaşık 30 çift kör randomize kontrollü çalışma (RCT) mevcut

Tam olarak nedir?

§  St. John’s Wort çiçekli bir bitkidir.  (Hypericum perforatum) , yazları (24 Haziran günü St John’s Günü) çiçek açar.

§  St.John's wort (Hypericum perforatum L.)

§  St. John's wort ekstrelerigeleneksel tıpta birçok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde ise en yaygın kullanım alanı depresyondur.Birçok araştırmada St. John's wort’un orta düzeydeki depresyonda 1-3 aylık kullanımının etkili olduğuhatta trisiklik antidepresanlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak sertraline gibi serotoninreuptake inhibitörleri kadar etkili olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

 

Turmeric

§  İngilizce adı turmeric olan zerdeçalın faydaları yemeklere tad vermesi yanında sağlık ve güzellik için de mutfağımızda/evimizde her zaman bulunmasını gerektirecek kadar çok.

Zerdeçal Hindistan’da ve Çin’de 2500 yıldır ayurvedik tıp maddesi ve boya olarak biliniyor ve kullanılıyor.

§  Karabiber ile tüketilen zerdeçalın emilimini artarken, tarçın ile birlikte tüketildiğinde Alzheimer, Parkinson, multipl skleroz, beyin tümörü, menenjit gibi beyin hastalıklarına karşı korunmasında ve tedavisindede yardımcı olarak yarar sağladığı bilim adamları tarafından onaylanmıştır. (Kannappan R, Mol Neurobiol 2011)

Zerdeçal nedir, nasıl bir bitkidir?

§  Zerdeçal, zencefil ailesinden tropik bir bitki köküdür. Koyu sarı renktedir ve bu renk karıştırıldığı yiyeceklere de hoş bir şekilde geçer.

§  Toprak altındaki yumrularıyla bir metreye kadar uzayan çok yıllık bir bitkidir.

§  Hint Safranı olarak da bilinir ve çoğu hint yemeklerine katılan curry baharatının ana maddesidir.

  Zerdeçal nerelerde yetişir?

§  Hindistan, Çin ve Bangladeş, Güney Asya, Endonezya, Java, Sumatra, Haiti, Filipinler olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerde yetişir. Ülkemizde yetişmez.

Çin’de ve İran mutfağında yaygın olarak kullanılır.

Zerdeçal neden ‘Kutsal Toz’ olarak bilinir?

Hindistan’ın çok kişi tarafından bilinen tanrısı Shri Ganesha’nın zerdeçal hamurundan yapıldığı söylenir. Shri Ganesha’nın dünyaya geldiği gün Ganes Jayanti olarak coşkulu şenliklerle kutlanır.

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez!
 

§  Zerdeçalın aktif etken maddeki kurkumindir ve ona sarı rengini veren bu maddedir.

§  Zerdeçalın faydaları bu kurkumin maddesi sayesinde olur.

Zerdeçalın faydalı olduğu alanlardan bazıları

§  Kireçlenme

§  Yüksek kolestrol

§  Sindirim

§  Karaciğer rahatsızlıkları

§  Obezite

§  Doğal antibakteriyel bir maddedir o nedenle soğuk algınlıkları tedavisinde kullanılır

§  Bazı araştırmalar zerdeçalın aktif maddesi kurkuminin Alzheimer tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.

§  Kesikleri ve yanmaları dezenfekte etmede doğal antibakteriyel ve antiseptiktir.

§  Araştırmalar bazı kanser türlerini ve kanserin yayılmasını engellemede etkili olduğunu göstermektedir.

§  Lösemi riskini azaltır

§  Alzheimer hastalığının gelişimini engeller ve yavaşlatır.

§  Ateş düşürücü etkisi vardır

§  Multiple seklerozun gelişimini yavaşlattığı görülmektedir.

§  Ağrı kesicidir

§  Kilo vermeye yardımcı olur

§  Karaciğeri temizler

§  Bağışıklık sistemini güçlendirir

 

Yemeklerde kullanımı

§  Yararları sayısız olan yan etkisi ise hiç olmayan bu baharatı mutfaklarda baş köşeye koymamız gerek.

§  Her türlü yemeğe, çorbaya ve atıştırmalığa ve salataya ekleyebilirisiniz.

§  Bitki çaylarına da eklenerek zerdeçalın faydalarından yararlanabilirsiniz.

§  Zerdeçal yemeklere hafif acı ve hoş bir tat verir.

§  Yoğun sarı rengi göze hitap eder.

§  Kaynayan her tencereye bir tatlı kaşığı koymayı alışkanlık edinebilirsiniz.

§  Böylece yemeklerde fark edilir bir tat değişimi olmadan mükemmel bir hastalık önleyici ve tedavi edici yola girmiş olursunuz.

§  Dolmadan köfteye, kısırdan böreğe, makarnaya ve pilava kadar her yemeğe yakışır.

§  Çeşitli bitki çaylarını demlerken bir tutam zerdeçal eklenebilir.

§  Süte ekleyebilirsiniz

 

Zerdeçal’ın cilt bakımı ve güzellikte kullanımı

§  Cilt bakımında da zerdeçalın faydaları çok. O nedenle cilt rengi açmak ve cildi nemlendirmek, kırışıklıklara karşı korumak için hazırlanan bir çok kremin yapımında kullanılır.

Zerdecallı yuz maskesinin faydaları

Cilt hastalıkları tedavisinde kullanılır.

§  Harici kullanımda tüy dökücü özelliği vardır.

§  Kilo alıp verme, hamilelik gibi sebeplerle cildin dermis tabakasındaki yırtılmaların oluşturduğu çatlakları azaltır.

§  Kırışıklıkları geciktirir.

§  Cildin rengini açar.

§  Ciltteki renk farklılıklarını giderir

§  Cildi parlatır ve temizler

§  Evde hazırladığınız maskelere ve cilt temizleyicilerine ekleyebilirsiniz.

§  Süt, yoğurt, bal yada domates suyu ile karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz.

§  Cil temizliğinde ve sivilce tedavisinde kullanılır.

 

Zerdeçalın Yan etkileri

§  Zerdeçalın bilinen hiçbir yan etkisi ya da zararı yoktur.

§  Safra taşı olanlarda kullanılmamalıdır.

§  Hamilelikte yaygın olarak kullanılır, yine de bu süreçte doktora danışmak gerekir.

 

Zerdeçal (Curcuma longa) nelere iyi gelir? Zerdeçalın (Curcuma longa) faydaları nelerdir?

Zerdeçalın, dünya genelinde 4000 yıldır kullanıldığı bilinmektedir. Osmanlı dönemi de dâhil olmak üzere dünyada kullanımı hep baharat olarak kalmıştır. Bu bitkinin bir çay Kaşığı kadarı bile hafızayı güçlendirmeye yetiyor. Yapılan araştırma, kahvaltıda bir gram zerdeçal tüketmenin diyabetin ilk evresinde yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Zihinsel becerilerinde azalma riski bulunan kişilerin hafızasını güçlendirdiğini bilinmekte. Bağırsaklarda polip oluşumunu, yemek borusu kanserini, kolon, karaciğer, akciğer ve prostat kanserini engellemektedir. Zerdeçal, östrojeni taklit eden kimyasalları etkisiz hale getiren özel bir baharattır. Östrojen taklidi olan bu kimyasallar özellikle kadınlarda meme kanserinin başlamasına neden olmakta. Zerdeçal hakkında yapılan araştırmalar, bu kimyasalları ortadan kaldırdığını ve %75 oranında tutarak kanserli hücrelerin büyümesini engellediğini ortaya koymaktadır. Zerdeçal, tümörlerin içinde kan damarı oluşmasına engel olur. Özellikle karaciğer kanserinde hastalığın ilerlemesini yüksek oranda engellemektedir. Antiviral etkisi ile özellikle uçuklarda çok etkilidir. Uçuğu oluşturan Herpes virüsünü etkisiz hale getirir.

Curcuma Longa Nedir?

Curuma longa, halk arasında bilinen ismi zerdaçaldır. Dünya genelinde bitkisel tedavilerde çok popüler olan curcuma longa gerçekten çok faydalıdır. Kanserde ve daha bir çok rahatsızlıkta çok etkili olan curcuma longa özellikle iltihap olan hastalıklarda çok faydalıdır. En çok araştırma yapılan ve en faydalı olan 3 bitki vardır. Zeytin yaprağı, üzüm çekirdeği ve curcuma longadır. Ülkemizde tüketimi fazladır ve kullanan kişiler memnundur. Uzak doğu ülkelerinde baharat olarak kullanılan curcuma longa diğer dünya ülkelerinde sıklıkla kullanılır. Ana vatanı Hindistan’dır ve çok uzun yıllardır yetişmektedir. Ülkemizde maalesef curcuma longa yetiştirelemiyor. Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renktedir. dünya genelinde yapılmış çalışmalarda izole edilerek sadece bu etken maddelerle yapılmış çalışmalardan ziyade, bitkilerde bulunan diğer fito kimyasallarından tetikleyici unsur olduğu unutulmaması gereken bir faktördür.

Curcuma longanın, yapılan araştırmalarda solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği belirlenmiştir. Birçok hastalığa iyi geldiği için ilaç sektöründe curcuma longanın çok yaygın bir kullanım alanı olduğunu vurgulayan uzmanlar, curcuma longanın şuana kadar bilinen bir yan etkisinin bulunmadığını ancak tüm faydalı yeşil drogların fazlasının zararlı olabileceğini, bunun için de çay olarak tüketiliyorsa günde 2-3 bardak tükelmesi gerektiğini vurgulanıyor. Bunun için özellikle geçiş mevsimlerinde, enfeksiyon hastalıklarına karşı curcuma longa tavsiye edilir. Faydası saymakla bitmeyen curcuma longanın herhangi bir yan etkisi var mı peki ? Bilinen ve görülmüş hiç bir yan etkisi yoktur. Curcuma longa tamamiyle bitki özü olduğundan dolayı sağlığımız için herhangi bir tehtit içermez. Ama yine de curcuma longayı belirli dozlarda kullanmamız tavsiye edilir.

Curcuma Longanın Faydaları

o    Karaciğer hastalıklarında,  vereme ve sarılığa faydalıdır

o    Kolesterolü azaltıcı özelliği vardır

o    Gaz ve idrar sökücü özelliği vardır

o    Solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde büyük rol oynar

o    Mideyi kuvvetlendirir ve bağışıklık sistemine destek verir

o    Hazmı kolaylaştırır

o    Ilhan sökücü özelliği vardır

o    Vücudumuzdaki sinirleri uyarır

o    Biriken zehirli ve toksit maddeleri atmakta yardımcı olur

o    Derimatit rahatsızlıklarında etkisi vardır

o    Astım ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında etkilidir

o    Karaciğeri güçlendirici özelliği vardır.

 

Organic germanium

 

Germanyum Elementinin Özellikleri
Genel : Germanyum tabiatta tuz halinde bulunan bir mikromineraldir. Temel olup olmaması tartışılmaktadır. Ge sembolü ile ifade edilir.


Germanyum Faydaları :
Sadece organik formları faydalıdır. Inorganik formları çok toksiktir, bu yüzden sağlık sektöründe kullanılmaz, özellikle elektronik sektöründe kullanılır.

Germanyum & Gözler/Görme :

 • Germanyum: çeşitli göz hastalıklarını iyileştirir.
 • Germanyum: göz lens dokularında çarpraz bağlanmayı engelleyerek kataraktın ilerlemesini geciktirir.
 • Germanyum: detached retina nın iyileştirilmesinde başarıyla kullanılmaktadır.
 • Germanyum: glaucoma yi iyileştirir.
 • Germanyum :göz retinasına kan getiren damarları gençleştirir.

Germanyum & Hücreler :

 • Germanyum:Ge – 132 formu hücre zarlarını stabilize eder.

Germanyum & Immün sistem :

 • Germanyum: AIDS i oluşturan HIV virüsünün kopyalanmasını bloke eder.
 • Germanyum: Vücudun interferon üretimini uyarır, vücudun macrophages üretimini arttırır ve NK lenfositler in fonksiyonlarını geliştirir.
 • Germanyum: Günde 100 – 300 mg alerjileri önlemeye yardim eder ve iyileştirir.
 • Germanyum: Bazı kanser formlarını önlemeye yardim eder.
 • Germanyum: Kolon kanseri hastalarının hayatta kalma sürelerini uzatır.
 • Germanyum: Löseminin bazı formlarını iyileştirmede etkindir.
 • Germanyum: Karaciğer kanseri hastalarının ömrünü uzatır.
 • Germanyum: Akciğer kanserinin gelişimini önemli ölçüde engeller.
 • Germanyum: Bazı zararlı küflerin büyümesini engeller.
 • Germanyum: Candida albicanlarin büyümesini engeller.
 • Germanyum: Bütün organik germanyum bileşikleri immün sistemi kuvvetli bir şekilde uyarır.
 • Germanyum: İStirahatdaki macrophage ları uyararak onların cytotoxic öldürücü macrophage lara dönüşmesini sağlar.
 • Germanyum: Tabi öldürücülerin aktivitesini uyarır.
 • Germanyum: Suppressor T–cellleri uyarir.Germanyum & İskelet kas sistemi :

 • Germanyum: Ge – 132 formu kemik yoğunluğunun düşmesini önler ve arttırır. Azalmış kemik mineral yoğunluğu osteoporosis e sebep olur.
 • Germanyum: Günde 100 – 300 mg rheumatoid arterit leri iyileştirir.

Germanyum & Kalp dolaşım sistemi :

 • Germanyum: gerekli tedavi dozları verildiğinde angina yi iyileştirir. Germanyum, damar sağlığını geliştirir.
 • Germanyum: hipertansiyon hastalarında kan basıncını düşürür.
 • Germanyum: raynaudus disease hastalarında kangrenihtimalini azaltır ve kan sirkülasyonunu geliştirir.
 • Germanyum, raynaudus diseasei önlemede yardimci olur.

Germanyum & Sindirim sistemi :

 • Germanyum: gastrit leri iyileştirir.

Germanyum & Metabolizma :

 • Germanyum: antioksidan özelliklere sahiptir.
 • Germanyum: ( günde 100 – 300 mg ) toplam kolesterol seviyelerini düşürür.
 • Germanyum: (kronik) hepatit i iyileştirir.
 • Germanyum: vücudun oksijenden yararlanmasını geliştirir.
 • Germanyum: karbonmonoksit boğulmasına karşı koruyucu etki yapar.
 • Germanyum: organların tüketimi için gerekli oksijen ihtiyacını azaltır.
 • Germanyum: oksijen yetersizliklerinde ömrü uzatır.


Germanyum & Sinir sistemi :

 • Germanyum: geçici olarak epilepsiyi iyileştirir.
 • Germanyum: ağrı hafifletmede çok etkindir.
 • Germanyum: parkinson hastalıgı semptomlarını hafifletir.

Germanyum & Yaslanma prosesi :

 • Germanyum: yaşlanma prosesinin ilerlemesinde bazı durumları geciktirir.
 • Germanyum: amyloid birikmesini engeller.

Germanyum & Biyolojik Etkinlikleri:

Absorpsiyon :Germanyumun organik formları kolayca absorplanir ve metabolik bir değer kaybetmeden vücuttan atılır.Alımından bir saat sonra % 50 si sindirim kanalında bulunur. 12 saat sora % 5 e düşer.
Alımından iki saat sonra serum plazma seviyesi pik yapar. 8 saat sonra ise bu seviyenin % 20 sine düşer.
24 saat sonra hemen hemen hepsi atılmış olur.

Organik germanyumun % 85 i böbrek ve idrar yolu ile atilir. 7 gün sonra vücutta izine rastlanmaz.

Germanyum & Diyetsel Kaynakları:

Verilen rakamlar mg cinsinden olup 100 gr lik porsiyondaki germanyum miktarını gösterir.

Germanyum & Bitkiler:

 • Aloevera,
 • Karakafesotu,
 • Ginseng,
 • Sumak,
 • Mantar – yenilebilir,
 • Shiitake Mushrooms,
 • Sebzeler,
 • Sarımsak,
 • Su teresi,
 • Sogan,
 • Yosun,
 • Chlorella,

Germanyum Bulunuş Şekilleri:

 • Bis – Carboxyethyl Germanium Sesquioxide :Germanyumun insan yapımı sentetik formudur.
  Başlıca bileşikler Ge – 132 ( Ge – 132 ve Ge – oxy – 132 ) dir.
 • Germanyum dioksit : GeO2. Germanyumun inorganik formudur. Diğer inorganik formlar gibi oldukça toksiktir. Tamamlayıcı olarak kullanılmaz.
 • Germanium–Citrate–Lactate : Sanumgerman ticari adıyla bilinir.
 • Spirogermanium : Azaspirane sınıfindan bir bileşiktir. Organiktir. Daha ziyade bir ilaç sınıfındandır. Bazı nörotoksik etkileri olup marketlerde bulunmaz.
 • Sodyum germanat :Germanyumun sodyum tuzudur.

·         GÜMÜŞ İYONLARI FAYDALARI

·        
Gümüş iyonları insanoğlunun bir çok hastalığı için güvenli,kuvvetli ve doğal bir antibiyotiktir.
Kolloidal gümüş kullananlar tarafından bir çok enfeksiyon için hem bir ilaç hem de bir koruyucu olarak rapor edilmiştir.
Kolloidal gümüş mikroplara karşı en etkin antibiyotiktir. 
Kolloidal gümüş parazitleri de yok eder.Çünki parazitler tek hücreli yumurtalarla ürerler ve gümüş bu safhadayken onları yok eder.
Gümüş kullanan yaşlı insanlar eskiye nazaran daha enerjik olduklarını rapor ediyorlar.

Kolloidal gümüş kullananlarca indirimlerinin daha iyi olduğu da rapor ediliyor.

Yapılan araştırmalar kolloidal gümüşün yaralarda ve yanıklarda daha hızlı iyileşme sağladığını gösteriyor.

Kolloidal gümüşün her hangi bir tadı yoktur.Bir bebeğin gözünü bile incitmez,mide sorunlarına neden olmaz.
Kolloidal gümüşün 650 mikro organizmayı öldürebildiği rapor ediliyor.

Aşağıdaki hastalıklar kolloidal gümüşün başarıyla kullanıldığı hastalıklardandır.

Sivilceler, AİDS, Alerjiler, Apandist,Eklem İltihabı, Ayak Mantarı, Mesane İltihabı, Kan Parazitleri, Kan Zehirlenmesi, Yanıklar, Kolera, Deri İltihabı, Diyabet, Dizanteri, Egzema, Lif Dokusu İltihabı, Gastrit, Bel Soğukluğu, Saman Nezlesi, Uçuk, İltihaplı İsilik, Hazımsızlık, Kornea İltihabı, Lösemi, Sıtma, Menenjit, Nevrasteni, Parazitler, Zatürre, Akciğer Zarı İltihabı, Prostat, Kaşıntı, Sedef Hastalığı, Romatizma, Saçkıran, Mikrobiyal Kulak, Burun, Bogaz, Göz Hastalıkları…

Bizlere açık açık anlatılmayan ancak faydaları oldukça geliştirilebilirlik sağlayan bir elementtir gümüş. Onlara geri kalmış derken çok eski zamanlarda insanlar sağlık alanında bu elementi kullanıyordu. (Peki, bu modern çağda neden bunca hastalıktan kurtulamıyor üstüne bir de yeni hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz? Yorum sizin.)

Gümüşün faydaları Jül Sezar döneminden beri biliniyor. Romalılar, küçük gümüş parçacıklarını yanıkları, kesikleri ve yaraları tedavi etmek için; Grekler ise şarabı su ve şarap kaplarını bakterilerden temizlemek için kullanırlardı. Ayrıca Roma döneminde sadece gümüş kaplarda su taşıyan askerlere savaşa gitmeye izin verilirdi çünkü Romalılar gümüş kapların suyu temiz ve saf tuttuğunu biliyorlardı. 14’üncü yüzyılda Avrupa’nın merkezinde nüfusun yüzde 25’i vebadan ölmüştü, sadece çingeneler bu felaketten etkilenmemişlerdi. Çingenelerin tedavi amacıyla gümüşü küçük partiküllere ayırıp açık bir damardan vücuda verdikleri biliniyordu. Partiküller kan dolaşımı sayesinde bütün vücuda yayılıp bakteri ve virüsleri yok ediyordu. Bu partiküllerin gereğinden fazla olması nedeniyle çingenelerin çoğu argyria hastası* olmuşlardı.

Doktorlar gümüşün faydalarını biliyorlar ve hastalarına eğer sağlıklı olmak istiyorlarsa gümüş tabaklarda ve gümüş çatal bıçak kaşık kullanarak yemek yemelerini tavsiye ediyorlardı. İnsanlar bebeklerine emmeleri için gümüş kaşık vermeye başladı. “Ağzında gümüş kaşıkla doğmak deyimi” buradan gelmiştir; çünkü bunu o zamanlarda zengin aileler yapabiliyordu ve zengin çocuğu olmak yani doğuştan kısmetli olmak manasına kullanılan deyim buradan türemiştir.

Dr Henry Crookes, 1900’lerin başında gümüşü pek çok hastalığın tedavisinde kullanmıştır. Bilimsel çalışmaları sonucu bilinen hiçbir mikrobun kolloid gümüşe 6 dakikadan fazla dayanamayacağını söylemiştir. Dr J.Mark Hovel, British Medical Journal’de kolloid gümüşün virüslerin kontrolünde özellikle etkili olduğunu rapor etmiştir.

İkinci Dünya savaşı sırasında penisilin keşfedildi ve sentetik olarak üretildi. Böylece tıpta patenti alınmış sentetik ilaçlarla büyük ilaç firmalarını çok zengin eden yeni bir çağ başladı. Bu şirketler patentini almadıkları hiçbir şeyi satmayacaklardır ve tabiatta bulunan maddeler patentlenemezler (Yakın zamanlarda penisilinin virüslere karşı etkisiz ve pek çok insan için alerjik olduğu anlaşıldığı halde günümüzde maalesef kimyasal, sentetik antibiyotikler çok popüler!)

Gümüşün ilk antibiyotik madde olduğu düşünülmektedir. Tarihte gümüş metal yaprağı bir sargı bezi olarak kullanılmıştır. Bugün gümüş, neredeyse enfeksiyon kontrolünün kritik olduğu her yerde, bandajlardan yanık tedavisinde kullanılan ilaçlara kadar sağlık ürünlerinde çok geniş spektrumda antimikrobiyal özelliliğinden dolayı kullanılmaktadır.

Amerika’daki doğan çocuklara, doğumdan hemen sonra gümüş içerikli göz damlaları, gözde oluşacak enfeksiyonları engellemek için kullanılmaktadır.

Gümüş, yüzde 95’den daha fazla oranda kızılötesi yansıtırlığa sahiptir. Gümüşle temas eden radyoaktif enerjinin yüzde 95 i kaynağa geri dönecektir. Yani gümüş radyasyona karşı etkilidir.

450 tür bakterinin DNA’sını bozarak yok edebiliyor. Sedef, şeker, mayasıl, kaşıntı, ayak kokusu gibi birçok rahatsızlığa da iyi geliyor. Yeni hücrelerin çoğalmasını destekleyerek yaraların iyileşmesini hızlandırıyor. Ayrıca Kolloidal Gümüşün HIV virüsünü bir kaç dakika içinde yok ettiği ile ilgili araştırma Dr Xiaojian Yao tarafından “Nanoteknoloji 2012 International Journal”da yayımlanmıştır (Buna rağmen hiçbir şey yapılmadı).

İçerisinde gümüş iyonu barındıran tek besin cevizdir. Bu bilgilere bakarsak tüketmeyi ihmal etmemiz gereken en önemli besindir.

Doktorların temelde gümüş suyunu tanımama sebebi yine kapitalist dünya düzenine dayanır. 1906 senesinde bütün büyük ilaç şirketlerini satın alan John D. Rockefeller koloidal gümüşün ilaç satışlarının önünde engel oluşturacağının farkındaydı. Bu sebeple Jude Abraham Felxner yardımı ile Amerika’daki tüm tıp fakültelerinde gümüş suyu konusunun işlenmeyeceği ve bu talimata uymayan tüm profesörlerin lisanslarının elinden alınacağını belirtmişti. İşin ilginç tarafı Rockefeller, ailesinin hiçbir zaman ilaç kullanmasına izin vermemişti?


Bilim kurgu dünyasına bakarsak, karşımıza içine girdiğiniz zaman bir anda bütün hastalıklarınızı iyileştiren ve sizi uzun süre yaşatan sandıklar çıkar. Peki, bu sandıklar gümüşten yapılmış olabilir mi? Daha da geliştirilmiş, içerisinde bakteriler dünyasından oluşmuş, gümüş kaplama mini bir laboratuar günümüzde yapılmış olabilir mi?

Bizden saklanan birçok gerçek varken bunların dahi yapılmış olması olasıdır. Bize gösterilenleri değil gösterilmeyenleri görmeye çalıştıkça aslında nasıl bir düzende yaşadığımızı görmek, sınırlarımızı zorlamak için bize daha da büyük nedenler vermelidir. Dünyamızı yaşanılabilir bir yer yapmak için el ele, değerimizin farkında olarak çalışmalı ve sorgulamalıyız.

*Argyria, vücuda aşırı miktarda gümüş alınması sonucu ciltte mavi-gri bir renklenmenin oluşmasıdır.

Capsaicin

Tıbbi Kullanımı ve Faydaları:

 

Biber türlerinin sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:
• Romatizma ve eklem ağrılarına karşı iyileştirici olarak kullanılır.
Bu etkinin sağlanabilmesi için biberin meyvesi ezilerek yara lapası yapılır ve dıştan uygulanır.
• Biber mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır, iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
• İdrarı artırır.
• Uyarıcıdır.
Bütün bunlar için taze, kurutulmuş ya da turşusu yapılmış biberler bolca yenir.
• Soğuk algınlığının ilk belirtisi görüldüğünde biber alınırsa iyileştirici olur.
Bu etkisinden yararlanılmak üzere iyice kıyılmış 2,5 tatlı kaşığı taze biberin üzerine l bardak kaynar su ya da süt dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyon sıcakken içilir.
UYARI
• Aşırı miktarda tüketilen acı biber, mide ve bağırsakların tahrişine yol açabilir ve hatta böbreklerle karaciğerin rahatsızlanmasına neden olabilir.

Genel bir sindirim yardımcısıdır. Mide suları üretimini teşvik eder, metabolizmayı geliştirir ve hatta gazın iyileşmesinebile yardım eder.
Şiddetli baş ağrısının tedavisinde kullanılır.
Damar tıkanıklıklarında faydası görülür.
Çayı soğuk algınlığıve üşütmeleriçin faydalıdır.
Trigliserit ve LDL kolestrolün düşürülmesinde yararlıdır.
Ağrıve iltihaplanmayı iyileştirmeye yardım eder.
İştah açıcıdır.

Yan Etkileri:

Büyük ölçüde yendiğinde mide ve barsak ve böbreklerde rahatsızlık yapabilir.
Ancak sağlam mideler de bir rahatsızlık yapmaz. Kırmızı biberin mide ve ince barsağa herhangi bir tesir yapmadığı direk olarak insan üzerinde test yapılarak belirlenmiştir.
Capsaicin aşırı tüketilirse kanser gelişimine sebep olabilir,mutajeniktir. Ancak klorofil onunmutajenik özelliğini giderir. Bu yüzden saf capsaicin yerine biber olarak yemek daha emniyetlidir.

Tıbbi Bakış Tarzı :

Anti-toksikliği:Capsaicin Prostaglandin E2 üretimini azaltır.
Capsaicin Leukotriene B4 ü engeller.
CapsaicinLeukotriene C4 ü engeller.
Capsaicin vücudun P maddesini üretmesini azaltarak ağrıya hassasiyeti azaltır.
Deri:Capsaicin merhemi ciltte zona ve eklem iltihabı ağrılarını rahatlatmak için kullanılabilir.
Ancak bazı insanlarda cildi tahriş edebilir.
Dışkılama sistemi:Terlemeye sebep olur.
İmmün sistem:Yeşil biber(dolmalık biber) mide kanserinin tekrarlamasını önler.
Vücut biberin yakıcı etkisine karşı morfine benzer endorfin salgılayarak cevap verir. Bu da vücuda canlılık verir.
Kırmızı biber, capsaicin ve dihydrocapsaicin içeriği dolayısı ile bazı zararlı bakterileri engeller.
Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Clostridium tetani, Eschericia coli, Streptococcus pyogenes
İskelet kas sistemi:Artrit iltihaplarına, ters etki yapar.
Kırmızı biber, capsaicin içeriği yüzünden vücudun aşırı salgılarını elimine eder.
Kalp-damar sistemi:Kan dolaşımını geliştirir.
Kırmızı biber, capsaicin içeriği yüzündenfibrinlerin parçalanmasını uyararak kan pıhtılaşmasını önlemede yardımcı olur.
Sistemin kan basıncını düşürür.
Kırmızı biber, merhemi soğuktan dolayı oluşan morarmaların(chilblains) üstüne sürüldüğündeiyileştirmeye yardımcı olur.
Kırmızı biber, capsaicin içeriği yüzünden ventricular fibrillation'un iyileştirilmesinda faydalı olur.
Metabolizma:Kırmızı biber, capsaicin içeriği yüzündenbazal metabolik hızı yedikten 75-90 dakika sonra % 25 kadar arttırır ve 3 saat sonra da tekrar normal değerlerine döner.
Kırmızı biber, capsaicin ve dihydrocapsaicin içeriği yüzünden serum kolestrol seviyesini düşürür.
Capsaicin içeriği yüzünden diyetsel kolestrolün vücutca absorpsiyonunu engeller ve aynı sebepledışkı ile atılan kolestrol miktarını arttırır.
Kısa süreli fakat hızlı bir uyarma yaparak yorgunluk hissini gidermeye yardımcı olur.
Muhtemelen capsaicin'ininterleukin 1üretimini artırması yüzünden düşük vücut ısılı insanlardavücut ısısını çoğaltır.
Kırmızı biber, capsaicin içeriği yüzünden obesity den muzdarip insanlarda basal metabolik hızı arttırarak thermogenesis ve lipolysis prosesini uyarır. Dolayısı ile kilo kaybı işlemleri kolaylaşmış olur.
Kırmızı biber, tiroid bezlerini uyarır.
Kırmızı biber, capsaicin ve dihydrocapsaicin içeriği yüzünden serum trigliserid seviyesinidüşürür.
Saçlar:Kırmızı biber, hücre bölünmesini uyaran histaminin kafa derisinde salgılanması için uyarıcılıkyaparak kelleşmiş bölgelerde saçların yeniden çıkmasınıdestekleyebilir.
Sindirim sistemi:Kırmızı biber, capsaiciniçeriği yüzünden gastrik mukozayı aspirin ve alkolün toksik etkilerindenkorur.
Kırmızı biber, mide ekşimesiniiyileştirir.
Peptik ülserleri önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.
Duodenal ülserleri önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.
Gastrik ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.
Sinir sistemi:Ağrı azaltıcıdır. Vücut biberin yakıcı etkisine karşı morfine benzer endorfin salgılayarak cevap verir.
Endorfin biberin capsaicin maddesinin verdiği yakıcı etkiyi bloke etmek üzere salgılanır, işte bu
yüzden ağrı azaltmaya yararlı olur.
Solunum sistemi:Kırmızı biber, solunum kanallarını temizleyerek ve onların tıkanarak daralmasını engelleyerekastımın iyileşmesine yardımcı olur.
Kronik bronşitin başlamasını(yerleşmesini) önler, burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olarak
bronşitleride önlemeğe yardım eder.
Soğuk algınlıklarında dekonjestan olarak semptomları rahatlatmakta yardımcı olur.
dekonjestan özellikleri dolayısı ile anfizem hastalarında semptomların iyileştirilmesinde yararlı olur.
Akciğerlerdeki aşırı salgıyı temizler.
Sinüsleri temizleterek sinüzitlerin iyileşmesinde yardımcı olur.

Capsaicin:Deri
Capsaicin merhemi(% 0,025)psoriasis ile ilgili kaşıntı, kızarıklılık ve pullanma gibi rahatsızlıkları azaltır.
Capsaicin merhemi herpes zoster ile ilgili nevraljik ağrıların iyileşmesini sağlar.
İmmün sistem
Streptococcus pyogenes ve clostridium tetani gibi bazı zararlı bakterileri engeller.
İltihaplanmayı azaltır.
Kardiovasküler sistem
Anormal kan tıkanıklıklarını önler.
Yüksek tansiyon hastalarında yüksek kan basıncını direk olarak azaltırır.
Yoğun ventricular taşikardiyi azaltır.
Metabolizma
Bazal metabolik hızıarttırır.
Diyetsel kolestrolün vücutca absorpsiyonunu engeller, toplam serumkolestrol seviyesinidüşürür.
LDL kolestrolseviyesini düşürür.
Troid bezini uyayarak hipotriodizmi engeller.
thermogenesis ve lipolysis prosesini uyayarak bazal metabolik hızı arttırarak obesitede kilo kaybınaneden olur.
Serum trigliserid seviyesiniazaltır.
Sindirim sistemi
gastrik mukozayı alkol ve aspirinin hasarlarından korur.
Peptik ülserleriiyileştirir.
Sinir sistemi
Genizden tatbik edeildiğinde P maddesinin aktivasyonunu engelleyerek baş ağrılarını azaltır.
Oralolarak alındığında veya kremolarak tatbik edildiğinde P maddesinin tüketilmesini aktifleyerek ağrıya karşıhassasiyeti iyileştirir.
Capsaicin merhemi kronik boyun ağrılarınıiyileştirir.
Capsaicin merhemi nevraljik ağrılariyileştirir.
Capsaicin merhemi nevraljik ağrılarıiyileştirir.
Solunum sistemi
Klasik soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmede faydalıdır. Balgam söktürücüdür.
Akciğer mukozunu inceltir ve fazlasının atılmasını kolaylaştırır.

İçeriği :

Vitaminler(dolmalık biber):C - B kompleks
(kırmızı biber):C
Mineraller(dolmalık biber):Demir - Kalsiyum - Fosfor
Kimyasallar(dolmalık biber):Alkoloidler : Capsaicinoidler :(550) Capsaicin(235) - Dihydrocapsaicin(235) - Homocapsaicin(26Homodihydrocapsaicin(26) - Nordihydrocapsaicin(27
Karetenoidler :Beta-Karoten - Capsorubin - Lycopene - Capsanthin - Lutein - Cryptoxanthin
Diğerleri :Klorofil
(kırmızı biber):Alkoloidler : Capsaicinoidler :(700) Capsaicin(400) - Dihydrocapsaicin(200) - Homocapsaicin(33Homodihydrocapsaicin(33) - Nordihydrocapsaicin(34
Karetenoidler :Capsorubin - Capsanthin
Lipids: (Steroid Saponins) :Capsicidins**
Uçucu yağlar :
**Sadece çekirdeklerde bulunur
Capsaicin portakal ile kırmızı arası renklerdedir.

Kullanımı :

Toplanması:Meyvalar tam olgunlaştıklarında toplanır. Tam olgunlaşan meyvalar kahvemsi koyu kırmızıdır.
İplere dizildikten sonra asılarak kurutulur.
Saklanması:Genellik toz haline getirilip ağzı sıkı kaplarda, kuru yerlerde saklanır.
Yararlanılan Kısımları:Taze ve kuru meyvasından yararlanılır.
Kullanma Şekli:İçten ve dıştan kullanılır.
Hazırlanma Biçimi:
Tavsiye edilen dozajlar:100 gr kremyapımında 15 gr kırmızı biber kullanılırsa yaklaşık % 0,075 likcapsaicin içerir.
Kırmızı biber kapsülleri tedavi dozları için günde 2700-4100 mg alınabilir.
Ticari bulunabilirlik:Ticari kremler 0,025 - % 0,075 arası capsaicin içerir.
Zostrix, Zostrix-HP ve Axsain adları ile piyasada mevcuttur.
Kırmızı bibein ticari şekilleri :
1:3 tentür - 1:10 tentür 113 mg kapsül - 455 mg kapsül - 515 mg kapsül - 520 mg kapsül - 550 mg kapsül - 600 mg kapsül450 mg kapsül standartize % 0.25 (1.125 mg) Capsaicin. % 0.25 ila % 8 arası capsaicin içerikli şekilde standartize kapsüllermevcuttur.

 

E Vitamini

E vitamini 1922 yılında, Evans ve Bishop adlı iki bilim adamının beslenme ile doğurganlık arasındaki ilişkiyi bulmaya çalıştıkları bir araştırma sırasında bulundu. Bu deneyde aylarca E vitaminin bulunmadığı bir beslenme programıyla beslenen dişi fareler zamanla fetüs emiliminden dolayı doğurganlıklarını kaybetti. E vitamini üreme organlarının işleyişi , kas fonksiyonları ve sinir sistemi için oldukça önemlidir.

E vitamini yağda çözünebilen bir vitamin türüdür. Birbiriyle bağlantılı 8 farklı molekülün bağlanmasıyla oluşur. Lipoproteinlerde ve hücre zarında antioksidan işlevi görürür. Ayrıca kanserin ve atardamar rahatsızlıklarının önlenmesinde etkilidir. Kanın pıhtılaşmasını ve kan dolaşımını güçlendirir. Yaraların etrafında iz oluşumunu azaltır. Dokuların onarımını hızlanadırır. Yüksek kan basıncını azaltır, kataraktı önler, atletik performansı geliştirir, bacaklardaki krampları açar, kılcal damar duvarlarını güçlendirirken sağlıklı sinirler ve kaslar oluşturur.

Sağlıklı bir cilt için de E vitamini oldukça önemlidir. Göz hastalıklarına karşı direnç kazandırır. Yaşlanmayı geciktirmesi ve yaşlanmayla birlikte gözlenmeye başlanan etkileri azaltması E vitaminin bir başka özelliğidir. Yaşlanmaya bağlı lekeleri ve yaşlanmayla gelişen hafıza kayıplarını önler. E vitami eksikliği bazı böbrek sorunların yol açabilir. Ayrıca normal gelişmeyi olumsuz yönden etkiler. E vitamini, antioksidan özelliği gösteren tek vitamindir. Vitamin molekülleri içinde en büyüğü olan E vitamini, tahıl, tahıl ürünleri, süt, süt ürünleri, kırmızı et, sebze ve yağlarda, tahıl embriyoları, küspeler ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. En önemli kaynak tohum yağlarıdır (nebati yağlar). Ekmek ne kadar esmer ise o kadar çok E vitamini ihtiva eder. Et ve meyvede çok az vardır.

E VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 

E vitamini yağ içerisinde çözünebilen bir vitamindir. Bitkisel yağların, yumurtanın, etin, gevreklerin, meyvelerin ve sebzelerin içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini ayrıca besin değeri olarak da kullanılabilir. Ayrıca bu vitaminin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır.

E vitamini bir antioksidan görevi görmektedir. Bu da tüm vücut hücrelerinizi hasar görmekten korur. Bu antioksidanlar genelde besinlerin içerisinde doğal olarak bulunur. Ancak bazen işlenmiş olarak da besinlerin içerisinde yer alabilir. Antioksidanların görevi de vücutta kansere ve tümör oluşumuna sebep olan serbest radikallerin bu etkisini ortadan kaldırmaktır. Bunu da serbest radikallerin elektron düzenini bozarak gerçekleştirir.

E vitamininin yağ içerisinde çözülebilmesi, onu vücutta depolanabilir ve gerektiği zamanlar kullanılabileceği anlamına gelir. E vitamini temel olarak 8 farklı bileşik olarak tanımlanabilir. Ayrıca hava kirliliği, katarakt gibi göz hastalıkları, alzheimer gibi nörolojik hastalıklar ve diyabet hastalığını engeller. Bu görevini de saymış olduğumuz rahatsızlıklara sebep olan toksinleri vücuttan uzaklaştırarak gerçekleştirir. E vitamininin diğer faydaları da kolesterolü düşürmesi, kanser riskini azaltması, beyin yaşlanmasını durdurması, hücrelerin ömrünü uzatması, akciğer ve böbrek hastalıklarını durdurması, alerji oluşumunu durdurması ve göz bozukluklarını gidermesi sayılabilir. Şimdi de E vitamininin faydalarını çok daha ayrıntılı bir şekilde açıklayan birtakım bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

1.Beyin Yaşlanması

İnsanların yaşları ilerledikçe beyinleri de yıpranmaya ve eskisi gibi tüm işlevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Buna beyin yaşlanması denir. E vitamini de beyin yaşlanmasını durdurucu bir etkisi ile görev almaktadır. Bunu da beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak yapar. Ayrıca E vitamini yağı, akne, yara izleri ve kırışıklıkları gidermede faydalıdır. Beyin yaşlanmasını durdurmak ile birlikte cilt sağlığını da koruyarak daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

2.Diyabet

E vitamininin, diyabet üzerine oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Diyabet hastalığı diyabet 1 ve diyabet 2 olmak üzere 2 çeşide ayrılır. E vitamininin faydaları her 2 tip diyabet için de etkilidir. Ayrıca vücutta bulunan kan şekerinin kontrolünü sağlamak ile görevli, pıhtılaşma sorunlarını durdurmakta etkili ve tıkalı damarları açmakta faydalıdır. Diyabet hastalığına sahip kişilerin E vitamini takviyesine önem verdikleri durumda diyabet etkilerinin azaldığı ve bu saymış olduğumuz risklerin ortadan kalktığı bilinmektedir. Ayrıca diyabetik ayak ülseri hastalığına sahip olan kişilerde E vitamini eksikliğinin genel olarak ortaya çıktığı belirlenmiştir. E vitamininin diyabet etkileri üzerinde yapılan araştırmalar halen devam etmektedir.

3.Kalp Hastalıkları

E vitamininin antioksidan özelliğinden dolayı, kalp hastalıklarına karşı faydalı olduğunu söylememiz oldukça mantıklıdır. Ayrıca bilimsel araştırmalar ile de doğrulanmıştır. Ancak halen çoğu uzmanın E vitamininin kalp hastalıkları üzerinde etkisi hakkında kafalarında çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır. Geniş çapta yapılan bir araştırmada 14 000 erkeğe 8 yıl boyunca düzenli olarak C ve E vitamini takviyesi yapıldı. Sonuç olarak da kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarında belirgin miktarlarda düşüş olduğu görüldü. Yine aynı şekilde kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada aynı etkilerin bayanlar üzerinde aynı sonuçları vermediği ortaya çıktı. Bunun sebepleri de halen araştırmacılar tarafından araştırılmaktadır.

4.Hücre Ömrü

Eskiden kalma bisikletiniz varsa üzerinde çeşitli pas izlerine rastlayabilirsiniz. Aynı şey vücut hücreleriniz için de geçerlidir. Oksidasyona ve serbest radikallere maruz kalan vücut hücreleriniz yaşlanmaya ve yıpranmaya uğrarlar. Serbest radikaller, sağlıklı vücut hücrelerini zayıflatır ve sonrasında dirençlerini kaybetmeye zorlar. Bu da sonuç olarak çeşitli kalp hastalıkları ve kansere yol açabilir. Serbest radikaller ciddi şekilde sağlığınızı bozmaya çalışır ve hücrelerinizin ömrünü azaltır. E vitamini de içerdiği bol miktarda antioksidan ile, serbest radikallerin bu zararlı etkisini durdurur. Sonuç olarak yaşlanma sürecini engeller ve sağlıklı vücut hücrelerine sahip olursunuz. Hücre ömrünü uzatmak ve sağlığınızı korumak için E vitamini takviyesine ciddi bir şekilde önem verilmelidir.

E vitamini hücreler haricinde çevresel etkiler için de çeşitli korumalarda bulunmaktadır. Yaşam kalitenizi tehlike altına alan çeşitli risk faktörlerinden korur. Bu etkiler arasında sigara dumanından koruma, hava kirliliğine maruz kalındığında oluşan zararlı etkilerden koruma ve uzun süreler güneş altında durup yüksek miktarda ultraviyole ışına maruz kalındığında oluşan tüm zararlardan korunmada E vitamininin kayda değer bir etkisi vardır. Ultraviyole ışınlara maruz kalındığında serbest radikallerin etkisi artar. Hücrelerde çeşitli zararlar meydana gelir. E vitamini de bu hasarları onararak hücre sağlığınızı korur. Ayrıca fazla miktarda E vitamini almanın da herhangi bir zararı yoktur. E vitamini için önerilen miktar 14 yaş ve üzeri kişiler için günlük 15 mg’dır.

Ayrıca E vitamininin çeşitli kalp hastalıkları, arterlerde sertleşme, kanser ve yüksek kan basıncı üzerinde yaptığı etkiler üzerine çeşitli araştırmalar halen yapılmaya devam etmektedir. Siz yine de E vitamini alımına dikkat ediniz ve gereken önemi gösteriniz.

5.Kolesterol

Bilindiği üzere kalp hastalıklarının asıl sebebi yüksek kolesteroldür. Ancak bilinen 2 tip kolesterol vardır. Bunlardan biri HDL yani iyi kolesterol, diğeri de LDL yani kötü kolesteroldür. E vitamini kolesterolü düzenlemede önemli bir rol alır. Böylece kalp hastalıkları risklerinin oluşmasını engeller. İyi kolesterol olan HDL’yi yükseltir, kötü kolesterol olan LDL’yi ise düşürür. Ayrıca kanı da inceltir. Sonuç olarak kalp krizi ve diğer kalp sorunlarının risklerini ortadan kaldırır.

Şimdi de kullanabileceğiz E vitamini kaynaklarından bahsetmek istiyorum.

·         1 avuç kadar kurutulmuş ayçiçeği çekirdeğinde 7.4 mg

·         1 avuç kadar kurutulmuş ananasta 4.3 mg

·         1 avuç kadar kurutulmuş yer fıstığında 2.2 mg

·         1 avuç kadar kurutulmuş badem de 6.8 mg

·         Yarım su bardağı kadar kaynatılmış ıspanak da 1.9 mg

·         Yarım su bardağı kadar doğranmış ve kaynatılmış brokoli de 1.2 mg

·         Orta boy bir kivi de 1.1 mg

·         Orta boy bir domates de 0.7 mg kadar E vita/ mini değerleri bulunmaktadır. Ayrıca hazır olarak paketli aldığınız ürünlerin besin değerlerine bakarak E vitamini değerlerine ulaşabilirsiniz. Böylece günlük tavsiye edilen dozaja ulaşabilirsiniz.

Böylece E vitamininin faydalarını genel olarak ve ayrıntılı olarak açıkladık. Ayrıca E vitamini tüketimine önem veren kişiler için, önemli kaynaklardan bahsettik. Şimdi de E vitamininin önerilen miktarlardan fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek çeşitli yan etkilerden bahsedeceğiz.

Fazla E Vitamini Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

E vitamininin günlük önerilen 15 mg kadarı tüketildiğinde herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı dozlarda tüketildiğinde sağlığınızı bozacak çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. 400 mg ve fazlası bu tip yan etkilere sebebiyet verebilecek miktarlardır. Yüksek miktarda alınan E vitamini, kalp sağlığınızı bozarak kalp krizi tetikleyici özellik gösterebilir.

Ayrıca E vitamininin fazla tüketilmesi durumunda çeşitli alerjik reaksiyonlar, kurdeşen oluşumu, baş ağrısı, horlama, görmede çeşitli bulanıklıklar, beklenmedik zayıflık, yorgun hissetme, baygınlık hissi, mide krampları, mide yanması, kusma ve diğer çeşitli halsizlikten kaynaklanan yan etkiler görülebilir. Ancak bu etkiler gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu işlem sadece aşırı tüketimlerde meydana gelir. Ayrıca tüm yan etkilerin hepsi aynı anda gözlenmez. Bir kısmı oluşabilir.

Böylece E vitamininin faydalarını ve yan etkilerini ayrıntılı bir şekilde incelemiş olduk. E vitamininin faydaları oldukça fazladır. Bu yüzden günlük önerilen dozajlarda tüketimine gereken önemi göstermenizi tavsiye ederiz.

E Vitamini Faydaları

Cildi yenileyerek daha genç kalmasını sağlayan E vitamini, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini, antioksidan özelliği de taşımaktadır. Hücre yapısının bozulmasını önleyen E vitamininin düzenli olarak kullanılması gereklidir.

 

Araştırmalar sonucu kansere karşı koruyucu olduğu öğrenilen E vitamini, damar sertliği ve tıkanıklığını da önlemektedir. Cildi güzelleştirdiği ve göze iyi geldiği bilinen vitaminin, unutkanlığa da iyi geldiği belirtilmektedir. E vitamini eksikliğinde göz bozuklukları, kansızlık, çabuk yorulma, yaraların geç iyileşmesi ve cinsel isteksizlik meydana gelebilmektedir.

 

E vitamininin bilinen en büyük faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Cildiniz için nemlendirici seçerken mutlaka E vitamini içerikli kremleri tercih etmelisiniz. Bu kremler cildinize canlılık ve renk katacaktır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi koruyan E vitamini, serbest radikallerin de en büyük düşmanıdır.

 

Damar ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucu özelliğe sahip olan E vitamini, hamilelik döneminde bebeğin zeka gelişimini de etkiler. Yaz aylarında güneş ışınlarına daha fazla maruz kaldığınız için E vitamini içerikli güneş koruyucuları tercih etmenizde yarar var. Pirinç, maydanoz, zeytinyağı, lahana, soya fasulyesi, ıspanak, buğday, kereviz, mısır, marul, çavdar, badem, yulaf, fındık, ceviz ve balık ta E vitamini bulunan besin değerleri yüksek yiyeceklerdir.

 

E vitamininin cilde faydaları

o   Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.

o   Cilt için koruyucu bir kalkan görevi üstlenir.

o   Elastin ve kollajen liflerinin üretimini arttırır.

o   Cildin esnek kalmasını sağlar.

o   Cilt yüzeyindeki çizgi ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

o   Cildin nem dengesini korur.

o   Su kaybını önler ve cilt kurumalarını giderir.

o   Kurumaya bağlı çatlak oluşumunu engeller

o   Güneş yanıkları ve yara izlerini tedavi eder

o   Sedef ve egzama gibi deri hastalıklarını tedavi edici etkileri vardır.

o   Cilt hastalıklarında kaşıntıyı giderir

 

E Vitami Eksikliğinden Oluşabilecek Rahatsızlıklar

o   Akne

o   Alzheimer

o   Meme kanseri

o   Diyabet

o   Gut

o   Epilepsi

o   Sedef

 Nano Diamonds

Nanoteknoloji’nin sağlık alanında kullanımı

Günümüzde Nanoteknoloji tıp alanında; ilaç sektöründe, gen uygulamalarında, kardiyak tedavide, kanser tedavisinde, diş bakımında, ortopedi uygulamalarında ve moleküler tanılarda kullanılmaktadır.Nanoteknoloji ile tıp alanında var olan hastalıklarda ve canlı anatomisinde daha derin araştırmalar yapılabilir. Nano partiküller ilaçlar istenen hedefe direkt olarak etki edebilir. Bu ilaçlar vücut içinde başka alanlara dağılıp, yan etkiyi minimalize edebilir. Üzerine nano partiküller yüklenmiş ilaçlar doğrudan hastalıklı doku ve hücrelere etki edebilir ve böylece biyolojik aktivite arttırılabilir.

Nanoteknoloji ürünleri, beyin damarlarının içerisine, dişin içine, vb. insan vücudu içerisinde her yere yerleştirilebilir. Nanoteknoloji ürünü chipler ve özel donanımlar ile canlı organizmalar uzaktan kontrol edilebilir. İnsan saçı içerisine sığabilen özel kablolarla özel bir iletişim sistemi de kurulabilir.

Nanoteknoloji sayesinde, çok küçük boyutlarda üretilebilen nano robotlar çok yakın gelecekte yapılabilecektir. Günümüzde, nano boyutta fonksiyonel olabilen bu robotları insan kanına verip, insan vücudu içerisinde hasarlı organı onarabilecek nano robot teknolojileri ile ilgili proje çalışmaları yapılmaktadır. Beynin kılcal damarları tıkandığında, nano tüpler ile bu tıkanmalar giderilebilecektir. İnsan beyni, içerisinde kimyasallar ve elektronlar bulunan bir yapıda olup beyin hücreleri arasındaki iletişim nano seviyededir. Beyin damarları içerisinde kan ile hareket eden nano tüpler vasıtasıyla hatasız teşhis ve tedavi yapılabilecektir. Bir tür sinirsel iletişim eksikliğinden kaynaklanan ve genel adı felç olan hastalığa, nanoteknolojiyle üretilen yapay kılcal damarlar ile çare bulunmasını amaçlayan çalışmalar halen devam etmektedir.

Bilim dünyası yakın gelecekte kalp krizinden, enfeksiyona bağlı hastalıklara kadar birçok rahatsızlıkla mücadelede nanoteknolojik çözümler bulunması için olanca gücü çalışmalarına devam etmektedir.

Nanoteknoloji, ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Vücuda alınan ilaçlar, normalde vücudun her yerine dağılmakta ve gerçek hedefe gitme olasılığı azalmaktadır. Oysaki nano partiküller ile ilacı doğrudan doğruya gitmesini istediğimiz gerçek hedefe gönderebiliriz. Böylece ilaç doğrudan doğruya hasta bölgeye veya hasta dokuya gönderilebilecektir. Mevcut yöntemlerle ilaç alımında, vücudun küçük bir bölgesini tedavi etmek için bazen yine vücudun başka bir yerinde meydana gelebilecek yan etki riskini göze alabilmek gerekmektedir.

Oysaki nanoteknoloji ile yapılan tedavide, ilaç nano kapsüllere yüklenir ve bu nano kapsüller sadece hasta bölgeye verilebilir. Gelecekte nano biyolojik ürünler gündeme gelecek, suni organ yapımında nano parçalar kullanılacak, anında teşhis koyabilen sağlık tarama araçları yapılabilecektir.

yüksek güçte ultrason (= düşük frekanslı, yüksek yoğunluklu ultrason):
 sıcaklık uygulayarak dış ve iç korumayı saglar
 
Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...
Bu alana yorum yapabilmeniz için "Üyeliklik" yapmanız gerekmektedir. Site Üyesiyseniz "Üye Girişi" yaparak yorum yapabilirsiniz.